International Forums > Turkish - Türkçe

Türkçe Çeviri Hk.

(1/3) > >>

yakar:
pfSense'den OPNsense'e geçiş yapıyorum, elimden geldiğince de OPNsense'e destek vereceğim.

Bu kapsamda mevcutta Türkçe çeviriler %3 civarındaydı ve yetki alarak çevirilere başladım. An itibari ile %11 ve muhtemelen ay sonuna kadar da %20 ~ %30 civarı tamamlanmış olur. Destek olmak isteyenler project_AT_opnsense.org adresine mail atarak https://translate.opnsense.org adresinde bulunan çeviri için yetki isteyebilirler. Gelişmeleri bu konu altından takip edebilirsiniz.

yakar:
Çeviriler %21'e ulaştı, önümüzdeki haftaya planlanan yeni güncelleme de Türkçe seneçeği gelmiş olacak ve çevirilere de yine devam edilecek. Kısaca bundan sonraki bir kaç güncelleme de Türkçe çevirileri parça parça alıp kullanmaya başlayabilirsiniz. Ana menüler ve ağırlıklı kullanılan ekranlar hatta açıklamaları çevrilmiş durumda. Uzun süredir pfSense ile uğraştığım için bazen çevirinin ötesinde anlamını bildiğim ekranlarda bize özgü düzeltmeler, ingilizce bırakılmış kelimelere denk geleceksiniz.

Çevirilen cümlelerde önerileriniz olursa da mutlaka buradan belirtin, üzerinde konuşalım ve gerekirse çeviriyi değiştirelim.

yakar:
Evet an itibari ile OPNsense ekibinin olmasını istediği gibi %30 çeviriler tamamlandı, vakit buldukça çevirilere devam edip tamamlamaya gayret ediyorum. Türkçe çeviriyi bekleyen topluluğun artmasını diliyorum.

yakar:
Bugün itibari ile %42 çeviri tamamlandı ve yeni sürüme bir kaç öncesine kadar yapılan çeviriler eklendi. Çeviri halen devam etmektedir, vakit oldukça çevirilere devam ediyor olacağım.

OPNsense 2.1.4 sürümü (yeni sürüm) ile birlikte Türkçe dil seçeneği aktif olmuş olacak.. Umarım yeni kullanıcılara faydası olur..

yakar:
Ve emeklerimiz meyvesini verdi. Bugün yayınlanan OPNsense 2.1.4 sürümüyle Türkçe dil seçeneği kullanılabilir. Henüz çevirilerin an itibari ile %50'si tamamlandığı için ingilizce kısımlar görebilirsiniz fakat sonraki sürüme kadar büyük kısmının tamamlanmış olacağını düşünüyorum. Yeni sürümdeki değişiklik günlüğüne aşağıdaki adresten erişebilirsiniz.

https://docs.opnsense.org/releases/20.1.html#april-08-2020

Çeviri ile ilgili konuyu burada bitiriyorum, üzerinde görüşmek istediğiniz bir şey olur ise konuyu hortlatabilirsiniz.

Edit: 15 nisan 2020 itibari ile %53 oldu :) host/hostname/port gibi alışılageldik kelimeleri orjinal hali ile bıraktım, sonraki sürümde tüm alanları gözden geçirip çeviri hataları veya işlevi daha iyi tarif edecek düzeltmeleri de yapıyor olacağım. Muhtemelen haftaya da Türkçe dökümanlara başlarım diye tahmin ediyorum.. Belki ülkemizde zorunlu hale gelen 5651 kanuna uygun loglama / imzalama gibi konuları da paket olarak hazırlayabilirim. Henüz Türkçe forum da aktivite olmadığı için değerlendiremiyorum..

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

Go to full version