International Forums > Turkish - Türkçe

OPNsense ile ilgili sorularım var

(1/1)

mummy1990:
Merhabalar. Malesef OPNsense ile ilgili bir türkçe kaynak yok malesef. Ancak pfSense ile ilgili bir çok hem türk kullanıcı hem türkçe içerik mevcut. Ancak pfSense arayüzünü bir türlü sevemedim.
Aradığım birkaç özellik var OPNsense ile ilgili. Birincisi webfiltre. pfSense üzerine squid proxy ve squidguard kurularak başarılı bir filtreleme yapılıyor. Hem url bazlı hem içerik bazlı güzel bir filtrelemesi var. OPNsense üzerinden bunu yapabilir miyiz?

yakar:
Merhaba,

Eski bir konu ama havada kalmaması adına cevaplıyorum. OPNsense'de bir çok paket dahili gelir yani kurmanıza gerek kalmaz. Webfiltreleme sitelerin SSL'e geçmesi ile birlikte maalesef artık çok kullanışlı bir özellik değil ama yine de Sertifika oluşturup kullanıcı bilgisayarlarına yükleyerek bunu OPNsense'te de yapabilirsiniz. Buralardaysanız nasıl yapılacağına dair bilgileri paylaşabilirim.

Türkçe kaynak konusu da biz buralarda oldukça şekillenecek. Hali hazırda arayüzün Türkçe çevirisine başladım, tahmin ediyorum ki sonraki güncelleme de ilk çeviriler OPNsense'e dahil edilir. Tam zamanlı olarak bu işle ilgileniyorum, araya bir şey girmezse bir kaç aya tamamlanmış olur (şuanda %13).

Ayrıca pfSense forumunda sabitleşmiş konuları OPNsense ile nasıl yapacağınızı vakit buldukça yazıp buraya ekleyeceğim. Kısacası onda yaptığınız her şeyi hatta daha fazlasını OPNsense ile yapabilirsiniz.

BayHT:

--- Quote from: yakar on March 19, 2020, 02:35:12 pm ---Merhaba,

Eski bir konu ama havada kalmaması adına cevaplıyorum. OPNsense'de bir çok paket dahili gelir yani kurmanıza gerek kalmaz. Webfiltreleme sitelerin SSL'e geçmesi ile birlikte maalesef artık çok kullanışlı bir özellik değil ama yine de Sertifika oluşturup kullanıcı bilgisayarlarına yükleyerek bunu OPNsense'te de yapabilirsiniz. Buralardaysanız nasıl yapılacağına dair bilgileri paylaşabilirim.

Türkçe kaynak konusu da biz buralarda oldukça şekillenecek. Hali hazırda arayüzün Türkçe çevirisine başladım, tahmin ediyorum ki sonraki güncelleme de ilk çeviriler OPNsense'e dahil edilir. Tam zamanlı olarak bu işle ilgileniyorum, araya bir şey girmezse bir kaç aya tamamlanmış olur (şuanda %13).

Ayrıca pfSense forumunda sabitleşmiş konuları OPNsense ile nasıl yapacağınızı vakit buldukça yazıp buraya ekleyeceğim. Kısacası onda yaptığınız her şeyi hatta daha fazlasını OPNsense ile yapabilirsiniz.

--- End quote ---

Hocam merhaba.

PFSense üzerinde filtreleme konusunda http veya https fark etmeksizin işlem yapabileceğim bir yol veya eklenti mevcut mu? Sensei veya ClamAV eklentileriyle bu işlemi gerçekleştirebilir miyim?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

mb:
Sensei ile HTTP/HTTPS filtering + Application filtering yapabilirsiniz.

yakar:

--- Quote from: BayHT on August 06, 2020, 09:28:43 pm ---
--- Quote from: yakar on March 19, 2020, 02:35:12 pm ---Merhaba,

--- End quote ---

Hocam merhaba.

PFSense üzerinde filtreleme konusunda http veya https fark etmeksizin işlem yapabileceğim bir yol veya eklenti mevcut mu? Sensei veya ClamAV eklentileriyle bu işlemi gerçekleştirebilir miyim?

Teşekkürler, iyi çalışmalar.

--- End quote ---

OPNsense olacaktı galiba ama cevap verilmiş :)

Navigation

[0] Message Index

Go to full version